Růže pro Algernon

Nádherná, citlivá knížka o čistém člověku, kterou napsal američan Daniel Keyes. Charlie Gordon s IQ 68, se účastní pokusu, kdy mu bylo IQ při operaci výšeno na trojnásobek. Charlie chodí do školy pro „hloupé lidi“, kde ho učí slečna Kinnianová, která ho doporučila pro pokus, jako svého nejlepšího žáka. Chodí také do práce, kde si z něho všichni dělají legraci, ale Karel to nedokáže vnímat. Baví se tím, jak se všichni baví na jeho účet. Neví co je to Vesmír…

Karel se účastní testů, kde soutěží s myší Algernon, kdo dříve proběhne bludiště, ale myš vítězí. Po operaci Karel konečně nad myší vyhrál. Nutno dodat, že stejnou operaci jako Charlie podstoupila i Algernon. Tím došlo k zlomu, kdy se Karlův intelekt začíná zvyšovat a rychle se učí. Čte Robinsona Crusoe, začíná užívat slovník, počítá kvadratické rovnice… Karel má ze svých úspěchů velkou radost, ale slečna Kinnianová je z toho spíše smutná a Karel nechápe proč. Karel byl totiž ve své hlouposti hodný člověk, ne jako většina ostatních.

IQ se zvyšuje…

Již umí psát a číst bez chyb, zná astrologii, matematiku, dějepis, psychologii a už i ví, co je to Vesmír… IQ se blíží hranici 200. Pozval i slečnu Kinnianovou na večeři a přinesl ji velikou kytici růží. Charlie se zamiloval do své učitelky. Dal výpověď v práci, inteligencí přesahoval již i mnohé kapacity, i své lékaře, kteří ho operovali, kteří byli otci úžasné metody zvýšení intelektu. Emocionálně však zůstával na úrovni chlapce. Charlie si začal uvědomovat následky celého experimentu a i to, že jsou nejspíše jen dočasné.

Lidé si myslí, že to je legrační, když hloupý člověk neumí to co oni.

S Algernon se začalo něco dít

Charlie dobře věděl co. Docházelo k opětovném snižování mentálního úrovně. Až Algernon zemřela. Charlie ji pohřbil a na její hrob koupil růže. Charlie už nepotřeboval slovníky, nerozuměl jim, vracel se zpět do dementního Charlieho a skončil zase u uklízení záchodu, jako před experimenten.  Když se někdo někomu směje, tak ho má rád, říkal si Charlie… Chtěl odejít někam, kde nevědí, kdo je Charlie Gordon, jen ještě nevěděl kam… ale tady zůstat nechtěl.

Reklamy

About the post

Nejoblíbenější knihy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: