Obraz Doriana Graye

Mistrovské dílo Oscara Wilda ve své době skandální a zatracované. Dnes patřící k pokladům světové literatury. A kdo jste ještě nečetl, určitě si knížku přečtěte. Já ji hltala jedním dechem a je to už sice nějakou dobu, ale nezapomněla jsem. To je pouze její další plus.

obraz-doriana-graye

Dorian Gray je mladý šlechtic, velice pohledný, nezkažený a mravně čistý mladý muž. Setká se však s jistým lordem Henry Wottonem, který na něj od prvního okamžiku začne mít negativní vliv. Dokonce se tím velice baví. Na jeho popud si nechá Dorian, od svého přítele malíře, namalovat vlastní obraz. Otisk sama sebe mladého a kochá se svou vlastní krásou. Ten ve své rostoucí pýše projeví přání, aby se všechny známky stáří a starostí projevili na obrazu a ne na něm. A tak bylo vyslyšeno…

Malíř marně domlouvá siru Henrymu i Dorianovi aby se vzpamatovali. Jak však Dorian začne vést nezřízený život, obraz se začne měnit. Všechny jeho hříchy se projeví na namalovaném obličeji na plátně. Dorian ho raději uklidí na půdu, aby mu nebyl na očích. Stále však s hrůzou pozoruje, jak se obraz mění, jakou hrůznou podobu dostává.

Sebevraždou přítelkyně Sibyli a vraždou malíře z rukou Doriana, celý příběh dostává až hororové pozadí. Mladý muž je však chladnokrevný. Když se již Dorian na svůj obraz nemůže ani podívat, začne ho probodávat nožem. Neuvědomí si však, že zraňuje a zabíjí sám sebe. Podoba z obrazu se vtiskne do Dorianovy tváře a obraz dostane opět podobu mladého a krásného muže. Po té, co šlechtice najdou ležícího na zemi v kaluži krve před obrazem, mohou ho identifikovat pouze podle prstenů, které nosil.

Příběh by se zcela jistě dal zasadit i do dnešní doby. Určitě si ho přečtěte, nebudete litovat.

Knížka byla i zfilmována a to několikrát. Trvám si však na tom, že knižní originál je knižní originál. Zatím se mi snad nestalo, že by se mi film líbil víc než knížka. Anebo se na film podle knižní předlohy, která se mi moc líbila ani nedívám. Jako v případě Krabata, o kterém jsem psala v jednom z předchozích příspěvků.

Reklamy

About the post

Nejoblíbenější knihy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: