Čtyři dohody

Další knížkou, která mě v životě už dlouho provází a ke které se moc ráda vracím, jsou Čtyři dohody. Mívám období, kdy je čtu a poslouchám zároveň. Potřebuji něco z toho znovu a znovu slyšet. Je plná moudra a určitě poznamenala každého, kdo ji přečetl. Minimálně tak, že se nad jejím hlubokým obsahem zamyslel. Je však potřeba se k ní stále vracet a napsané v ní si připomínat.

Její autor Don Miguel Ruiz sám pochází z šamanské rodiny. A kniha se prezentuje jako osobní praktický průvodce osobní svobodou skrze moudrost starých Toltéků.

Čtyři dohody jsou následující:ctyri_dohody

První dohoda – NEHŘEŠTE SLOVEM.

Druhá dohoda – NEBERTE SI NIC OSOBNĚ.

Třetí dohoda – NEVYTVÁŘEJTE SI ŽÁDNÉ DOMNĚNKY.

Čtvrtá dohoda – VŽDY DĚLEJTE VŠE, JAK NEJLÉPE DOVEDETE.

 

Tak co? Dokázali byste se jimi řídit alespoň jeden den? Řeknu vám, že to jde ztuha. Já sama mám problém s prvními třemi.  Jen s prvními třemi… Ha ha.

Nehřešte slovem – neuvědomujete si jaká síla je v našich slovech a co všechno jimi dokážete způsobovat sobě i našim blízkým. Mluvte a myslete jen v dobrém, i když jste rozzlobení, přemožte se a nevysílejte to špatné. Taková slova slouží jako zaklínadla. Začněte se třeba radovat z toho, že každá bouřka jednou skončí a zase bude líp!

Neberte si nic osobně – někdo k vám mluví nehezky a vás to rozčiluje? Proč? Mluví někdo o vás, tak že se nad tím musíte pohoršovat? Proč to děláte? Vždycky si uvědomte, že ten kdo mluví, mluví vlastně o sobě samém. Je to jako mluvit do zrcadla. K sobě mluvit nedokážeme, tak to vynášíme ven a bombardujeme svými výtkami druhé. Neřešte to, sami nebombardujte a nenechte ostatní to dělat vám. Myslete si jen, že se jen potřebuje vymluvit, vždyť mluví vám o sobě. A když se nad tím zamyslíte, je to tak.

Nevytvářejte si žádné domněnky – znáte to taky? Jdete po ulici kolem dvou bavících se osob, a když je míjíte, začnou se smát. A ve vaší hlavě to začne hlodat a začnete se užírat myšlenkami, že se určitě smějí vám. Vždyť vás ale vůbec neznají a tak co je jim po vás? A začnete je v duchu nenávidět. A věříte tomu, co vám vaše mysl nakukala. Oni se přece smějí vám. A jste si tím naprosto jistí, aniž byste znali pravdu. Vy ji totiž znát nepotřebujete, vi tomu věříte. To je směšné, že? A víte, že se smáli fotkám z víkendu na telefonu? A víte, co energie byste si ušetřili, kdybyste to vůbec neřešili? Zkuste to! A doma spolu mluvte a dělejte si jasno, ať si nežijete v domněnkách.

Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete – dělejte to tak, jak to jde. Vyvýjíte se každým okamžikem a k tomu abyste věci dělali opravdu dobře a tak jak nejlépe umíte, měli byste je dělat s radostí. Jen tak z povinnosti to není dobré. Pokud máte rádi, co děláte, děláte to lépe než jen když očekáváte odměnu.

 Ať už si kdo chce myslí co chce, jestli je toltécké učení skutečné nebo vymyšlené, tak je pravdivé a všichni bychom se čtyřmi dohodami měli řídit a zlepšovat náš svět a sebe.

 

 

 

 

 

 

Reklamy

About the post

Nejoblíbenější knihy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: